search

Liečebné masáže TUINA

30,00 €
S DPH

Čínske liečebné masáže Tuina (čítaj tchuej-na) predstavujú pevnú súčasť systému čínskeho lekárstva, rovnocennú jeho ostatným disciplínam, o čom svedčí skutočnosť, že v Číne na lekárskych fakultách tvorí Tuina spoločný študijný odbor s akupunktúrou a lekár-masér je odborná špecializácia. Masáže Tuina sú elementárnym liečebným nástrojom, sú druhom umenia so špeciálnou základňou zručnosti. Liečebné masáže Tuina vychádzajú z diagnostiky a z teoretického učenia, tak ako všetky liečebné metódy čínskej medicíny.

Množstvo

Rezervovať termín
date_range
Pre rezerváciu voľného termínu nás neváhajte kontaktovať.

Celkovo  0,00 €

Pre docielenie požadovaného liečebného účinku je potrebné techniky liečebnej masáže Tuina vykonávať správnym spôsobom, a to permanentne, správnou silou a mäkkosťou prítlaku, vyrovnaným rozsahom pohybu a rýchlosťou pohybu, prenikaním do hĺbky - vtedy pridávame aj prvky čchi-kungu, predovšetkým na sústredenie praktika Tuiny. Základným a plne dostačujúcim nástrojom terapeuta sú jeho ruky – nepotrebuje prakticky žiadne technologické zariadenie. Rukami pôsobí na akupunktúrne body a dráhy, svalové štruktúry, kĺby. Je potrebné sústredenie sa na výkon, správna telesná pozícia, správny výber vhodných techník, použitie primeranej sily, stanovenie postupu masážneho zákroku, určenie dĺžky trvania zákroku a hygiena.

Aká je stručná história liečebných masáži Tuina?

Čínsky názov masáže, novší Tuina (tu-tlačiť po línii, na-uchopiť), alebo tradičný názov Anmo (an- stlačiť, mo-hladiť), presne vystihujú ich podstatu – pôsobenie na ľudský organizmus pomocou rôznych masážnych techník a manipulácii. V tomto kontexte sa uplatňujú a používajú odpradávna až po súčasnosť.

Dnes nie je žiadna pochybnosť, že masáže a cvičenie Daojin patria k najstarším liečebným metódam používanými v starej Číne. Už od dynastie Chan (206 pred n. l. - 220 n. l.) boli masáže etablované ako samostatná disciplína, čo sa uvádza v diele Huangdi Qi Bo anno shi juan „Masáže Žltého cisára a Qi Boa v desiatich zväzkoch“, dielo sa nedochovalo, ale spomína ho lekár a taoista Ge Hong (284 - 364 n. l.) vo svojom diele.

Veľká pozornosť sa venovala masáži a zdravotnému telocviku Daojin v najväčšom dochovanom starovekom syndromologickom diele Zhu bing yuan-hou lun „Pojednanie o pôvode a prejavoch všemožných ochorení“ zo začiatku 7. storočia, kde sa popisuje cez 1500 chorobných syndrómov. Príslušné poznatky sa uvádzajú zhruba v 260-tich položkách.

Za dynastie Tchang (618 - 907 n. l.) boli masáže Anmo jednou s vyučovaných disciplín na cisárskej lekárskej akadémii. Podľa záznamov boli súčasťou vtedajšej traumatológie a začali sa využívať rôzne masážne pomôcky.

Počas dynastie Ming (1368 - 1644 n. l.), sa stali obľúbené predovšetkým detské masáže. Autori tej doby vo svojich dielach zdôrazňovali špecifiká detského organizmu – jeho nevyvinutosť a krehkosť tela, tendenciu detského organizmu k rýchlym zmenám stavu pri ochoreniach. V tomto období masáže u detí považovali za vhodnejšiu liečebnú metódu, ako podávanie odvarov alebo akupunktúru. Z tejto éry sa zachovalo napr. dielo Xiao´er tuina jing „Kniha detských masáži“ alebo Xiao´er tuina mijue (1605) „Tajné návody k detským masážam“.

Pri akých indikáciách je vhodná liečebná masáž Tuina?

 • bolesť tela a končatín
 • zápcha
 • bolesť pod rebrami
 • bolesť hrdla
 • bolesť hlavy
 • nespavosť
 • bolestivá menštruácia

Aké sú liečebné účinky masáže Tuina?

 • obnova celkovej funkčnej rovnováhy organizmu vyrovnaním Jin-Jangu
 • spriechodnenie toku Qi a krvi v meridiánoch, v prípade prekážky v toku spôsobujú nedostatočné zásobovanie orgánov a tkanív a následne chorobné poruchy
 • priame ovplyvňovanie funkcie orgánov, spriechodňovaním mechanizmu cirkulácie Qi a krvi
 • techniky účinne uvoľňujú spazmy, rozvoľňujú zatvrdliny, lokálne prekrvujú, tíšia bolesť, ale aj napravujú menšie dislokácie šliach a svalov a obnovujú ich polohy
 • uvoľňovať stuhnutosť kĺbov, zlepšovať ich pohyblivosť a zväčšovať ich rozsah pohybu

Z hľadiska západnej medicíny, liečebnou masážou Tuina pôsobíme na obehový systém (zlepšenie cirkulácie krvi a prekrvenie mozgu), na respiračný systém (zvyšovanie kapacity pľúc), na tráviaci systém (stimulovanie peristaltiky čriev a zlepšenie prekrvenia v brušnej dutine), endokrinný systém, nervový systém, pohybový aparát, zlepšenie kvality a pružnosti pokožky.

Aké sú kontraindikácie masáže Tuina?

 • nevykonávať pri zlomeninách
 • pri krvácajúcich stavoch, pri akútnom krvácaní do mozgu
 • pri akútnych infekčných ochoreniach
 • pri onkologických ochoreniach
 • pri kožných ochoreniach
 • prvé 3 mesiace tehotenstva v oblasti brucha a spodnej časti chrbta
 • po veľkej fyzickej námahe
 • pri vyhladovaní alebo pri prejedení
 • pri opitosti

Aké techniky sa používajú pri liečebnej masáži Tuina?

V priebehu vývoja čínskych liečebných masáži Tuina vzniklo veľké množstvo techník, ktoré sa vykonávajú rôznymi časťami rúk terapeuta (palec, dlaň, lakeť) a v rôznych smeroch. Princípy liečby sú v súlade so vzťahom k akupunktúrnym bodov a dráh, rovnako ako pri akupunktúre, smerom k srdcu, v smere krvného obehu z periférie do stredu, s dôrazom na správnu intenzitu prítlaku, rýchlosť a frekvenciu techník.

Aj keď sú techniky masáže bezpečné, niekedy môže dôjsť k negatívnym efektom - bolesť, hematóm, začervenanie pokožky, únava.

Ako sa vykonáva liečebná masáž Tuina?

Klient môže pri zákroku ležať – na chrbte, na bruchu, na boku, alebo sedieť – vzpriamene alebo v predklone s podopretou hlavou o podložku. Terapeut pri vykonávaní väčšiny techník pracuje v stoji, pri masáži tváre a hlavy sedí za hlavou klienta. Veľmi dôležitá je uvoľnenosť tela a mysle na obidvoch stranách.

Liečebné masáže Tuina sa väčšinou vykonávajú cez odev, nie priamo na pokožku. Ak je niekedy vhodnejšia aplikácia priamo na pokožku, potom sa k jej ochrane pred poškodením môžu použiť aj rôzne média ako sú roztoky, oleje, odvary, výluhy z čínskych liečiv, zázvorová šťava, masti a iné. Poskytujú ochranu a zvyšujú účinok zákroku.

999999999 položky
Nový produkt
chat Komentáre (0)
Na tento produkt momentálne nie je pridaná žiadna recenzia.